Kandyd - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Gdy Kandyd, baron Pangloss, Marcin i Kakambo opowiadali swoje przygody, gdy rozprawiali nad możebnymi i niemożebnymi zjawiskami tego świata, gdy dysputowali nad łańcuchem przyczyn i skutków, moralnym i fizycznym złem, wolną wolą i koniecznością, nad pociechami, jakie można znaleźć w sobie wiosłując na tureckiej galerze, przybyli do Propontydy”. Kandyd wykupił ukochaną oraz starą, która wraz z nią znalazła się na posługach księcia Siedmiogrodu. Ożenił się z Kunegundą, która bardzo szybko stała się swarliwa i nieznośna. Kakambo pracował w ogrodzie, ale był zbyt przeciążony pracą, Marcin pogodził się z nędznym losem, a Pangloss rozpaczał, ze nie może wykładać na uniwersytecie. Wszyscy trzej udali się do derwisza, który uchodził za największego filozofa w całej Turcji. Zapytany o cel stworzenia człowieka odrzekł, że to nie jest ich sprawa, a jedyne co powinni robić to milczeć!

Wracając na folwarczek spotkali staruszka, który uprawiał ogródek i nie interesował się polityką, co dawało mu szczęście. Kandyd doszedł wówczas do wniosku, że kiedy wprowadzono człowieka do Edenu to nakazano mu pracować, dlatego też człowiek stworzony jest do pracy. Wszyscy zajęli się pracą. Każdy rozwijał swoje talenty, Kunegunda stała się doskonałą gospodynią, Pakita haftowała, stara krzątała się koło bielizny. Praca uczyniła ich życie znośnym.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wolterianizm
2  Praca jako jedyny środek naprawiania zła
3  Obraz miasta i duchowieństwa w KandydzieKomentarze: Kandyd - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-12 21:40:28

Absolutnie zgadzam sie z Magda w każdym calu. Streszczenie jest bardzo dobre. Dokladne. Nic nie umyka. Oby takich więcej :) Jak dla mnie 5 za to streszczenie.


2018-10-11 23:13:15

Bardzo wartościowa powiastka filozoficzna. Dobre streszczenie. Pomogło mi przypomnieć najważniejsze wydarzenia. Polecam jednak przeczytać lekturę w całości, a streszczenie potraktować uzupełnieniem.


2018-09-27 18:29:56

jej streszczenie super ja niestety nie czytałam ksiażki jeszcze bo sobie przed chwila przypomniałam ze to jutro omawiam ale i tak nic z tego co przeczytaląm nie pamietam bardzo długie to jest...


2018-09-22 20:37:26

Bardzo dobrze i starannie opracowane strzeszczenie:) Warto czytac ksiazki ale i warto tez przeanalizowac tekst ze strzeszczeniem ktore "odświeża"pamiec po przeczytaniu ksiazki kilka miesiecy temu:) Duzy Plus!!!


2018-09-22 20:08:37

Puszkinku, można oczywiście, nie jest to nawet żaden fenomen, ja sama kwiatki miałam w tym miejscu niejednokrotnie, co prawda zdarzyło się to na łące a nie w kościele, jednak niech to nie przysłoni ci sensu. Struktura kobiecych piersi jest przez niektórych nawet porównywana do flakonika stąd dziwić cię nie powinno, że znajdowały się tam kwiatki.
Streszczenia książek
Tagi: