Kandyd - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Znalazłszy się w Wenecji Kandyd szukał wszędzie swej Kunegundy. Ponieważ nigdzie jej nie było, zwątpił w dobroć świata. Na placu św. Marka zobaczyli wesołą parę i chcąc się przekonać, czy młodzi są szczęśliwi, zaprosili ich na obiad. Okazało się, że kobietą jest Pakita (która zaraziła kiedyś Panglossa choroba płciową). Po trudnym życiu trafiła do Wenecji gdzie pracowała jako prostytutka, udawanie szczęśliwej należało zaś do jej obowiązków.

Następnie złożyli wizytę senatorowi Prokurencie, bogatemu szlachcicowi, który nigdy nie miał zmartwień. Obejrzeli jego wspaniały pałac i bibliotekę z dziełami starożytnymi. Prokurator mimo otaczającego go bogactwa nie był szczęśliwy, nie podobały mu się drogie obrazy, które uchodzą za najpiękniejsze w całych Włoszech, książki uchodzące za arcydzieła uważał za nudne, przyprawiające go o senność. Cenił jedynie utwory Anglików, ci bowiem jako jedyni pisali to, co myśleli, Włosi zaś byli całkowicie ubezwłasnowolnieni umysłowo przez jakobińskich duchownych.

Jednego dnia, gdy Kandyd miał zasiąść do stołu, podbiegł do niego jakiś człowiek. Okazało się, że to Kakambo. Oznajmił on, że Kunegunda jest w Konstantynopolu i że po kolacji mają wyruszyć w drogę. Wieczerza była szczególna – przy jednym stole siedziało bowiem sześciu zdetronizowanych królów, jednemu z nich Kandyd dał nawet jałmużnę.

Kakambo zapytany przez Kandyda o Kunegundę, odrzekł, że obecnie jest ona pomywaczką, która straciła zupełnie swoją urodę. Kandyd kierowany uczuciem nie myślał nawet o zapowiedzianej szpetocie. W szalupie znajdowało się dwóch galerników, okazało się, że byli nimi powieszony wcześniej Pangloss i zabity Brat Kunegundy. Kandyd wykupił ich od kapitana statku. Baron opowiedział, że został skazany na galery za to, że wykąpał się z młodym muzułmaninem, Pangloss zaś przeżył bo został źle powieszony (tego dnia gdy miał być spalony padał deszcz i uniemożliwił proceder). Oddychał jeszcze, gdy go zdjęto z szubienicy, kupił go chirurg w celach badawczych. Kiedy kroił jego ciało, Pangloss zaczął krzyczeć, w efekcie lekarz zaszył go z powrotem, a jego żona opatrzyła mu rany. Z kupcem, u którego pracował, przyjechał do Konstantynopola, i gdy wszedł do meczetu i włożył kwiatki w biust modlącej się tam kobiety został skazany na galery.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sapere aude! – poglądy Woltera
2  Praca jako jedyny środek naprawiania zła
3  bibliografiaKomentarze: Kandyd - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-12 21:40:28

Absolutnie zgadzam sie z Magda w każdym calu. Streszczenie jest bardzo dobre. Dokladne. Nic nie umyka. Oby takich więcej :) Jak dla mnie 5 za to streszczenie.


2018-10-11 23:13:15

Bardzo wartościowa powiastka filozoficzna. Dobre streszczenie. Pomogło mi przypomnieć najważniejsze wydarzenia. Polecam jednak przeczytać lekturę w całości, a streszczenie potraktować uzupełnieniem.


2018-09-27 18:29:56

jej streszczenie super ja niestety nie czytałam ksiażki jeszcze bo sobie przed chwila przypomniałam ze to jutro omawiam ale i tak nic z tego co przeczytaląm nie pamietam bardzo długie to jest...


2018-09-22 20:37:26

Bardzo dobrze i starannie opracowane strzeszczenie:) Warto czytac ksiazki ale i warto tez przeanalizowac tekst ze strzeszczeniem ktore "odświeża"pamiec po przeczytaniu ksiazki kilka miesiecy temu:) Duzy Plus!!!


2018-09-22 20:08:37

Puszkinku, można oczywiście, nie jest to nawet żaden fenomen, ja sama kwiatki miałam w tym miejscu niejednokrotnie, co prawda zdarzyło się to na łące a nie w kościele, jednak niech to nie przysłoni ci sensu. Struktura kobiecych piersi jest przez niektórych nawet porównywana do flakonika stąd dziwić cię nie powinno, że znajdowały się tam kwiatki.
Streszczenia książek
Tagi: