Kandyd - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po stu dniach wędrówki zostały im tylko dwa barany. Dotarli do miasta Holendrów, gdzie zobaczyli murzyna bez ręki i bez nogi odzianego jedynie w niebieskie płócienne gatki. Opowiedział im, że rękę stracił przy pracy, a nogę ucięto mu, gdyż próbował uciec. Kandyd zalał się łzami i chciał porzucić optymistyczne widzenie świata. Wysłał Kakambę do Buenos Aires, by ten wykradł Kunegundę, sam zaś chciał popłynąć do Wenecji i poczekać na ukochaną. Holender, który miał go zawieźć do Włoch oszukał go i zabrał cały jego majątek. Ponieważ Kandyd nie posiadał już swego bogactwa, wynajął za przyzwoitą cenę kajutę i ogłosił, że zapłaci za drogę, życie i doda dwa tysiące piastrów uczciwemu człowiekowi, który będzie mu towarzyszył. Zgłosiło się bardzo wielu kandydatów z których wybrał biednego uczonego – Marcina. Przez dwa tygodnie podróży prowadzili dyskusje. Marcin przyznał się, że jest manichejczykiem i nie wierzy, że świat jest dobry. Kandyd próbował go przekonać, wówczas to ujrzeli jak dwa statki walczą ze sobą. Przegranym okazał się holenderski pirat, który okradł wcześniej Kandyda.

W drodze do Wenecji zatrzymali się jeszcze w Paryżu. Kandydowi zdawało się, że to najbrzydsze z miast Westfalii. Bohater zachorował, ale od razu znaleźli się wokół niego lekarze, gdyż dysponował odpowiednimi środkami finansowymi. Kiedy wyzdrowiał otoczyło go grono przyjaciół, którzy wprowadzili go w towarzyskie życie. Dał się Kandyd zaprowadzić do margrabiny de Parolignac, z którą przegrał pięćdziesiąt tysięcy. W salonie wywiązała się dyskusja na temat wartości teatru. Kandyd poznał tam bardzo mądrego człowieka – drugiego Panglossa, jak mniemał, okazało się jednak, że poglądy tego ostatniego wydają mu się śmieszne, świat bowiem nie jest dobry. Kandyd otrzymał list od Kunegundy, w którym zawiadomiła go, że znajduje się blisko niego, ale jest chora i nie może się z nim spotkać. Zakochany nie myśląc wiele spotkał się z nią i ofiarował pieniądze. Szybko jednak przekonał się, że to był podstęp wymyślony przez labusia, który organizował mu rozrywki w Paryżu. Kandyd wraz z Marcinem zostali aresztowani, ale gdy sierżant dostał trzy diamenty, uznał Kandyda za najpoczciwszego człowieka i ofiarował pomoc w wydostaniu się z miasta.

Za trzy diamenty brat strażnika odwiózł Kandydat do Wenecji. Po drodze odwiedzili jeszcze Anglię, ale przerażeni tym, co tam zobaczyli (śmierć admirała, który został rozstrzelany bo nie zabił tylu ludzi ilu powinien), nie chcieli nawet wysiąść ze swego statku.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Eldorado – utopijna kraina marzeń
2  Praca jako jedyny środek naprawiania zła
3  Kandyd jako powiastka filozoficznaKomentarze: Kandyd - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-12 21:40:28

Absolutnie zgadzam sie z Magda w każdym calu. Streszczenie jest bardzo dobre. Dokladne. Nic nie umyka. Oby takich więcej :) Jak dla mnie 5 za to streszczenie.


2018-10-11 23:13:15

Bardzo wartościowa powiastka filozoficzna. Dobre streszczenie. Pomogło mi przypomnieć najważniejsze wydarzenia. Polecam jednak przeczytać lekturę w całości, a streszczenie potraktować uzupełnieniem.


2018-09-27 18:29:56

jej streszczenie super ja niestety nie czytałam ksiażki jeszcze bo sobie przed chwila przypomniałam ze to jutro omawiam ale i tak nic z tego co przeczytaląm nie pamietam bardzo długie to jest...


2018-09-22 20:37:26

Bardzo dobrze i starannie opracowane strzeszczenie:) Warto czytac ksiazki ale i warto tez przeanalizowac tekst ze strzeszczeniem ktore "odświeża"pamiec po przeczytaniu ksiazki kilka miesiecy temu:) Duzy Plus!!!


2018-09-22 20:08:37

Puszkinku, można oczywiście, nie jest to nawet żaden fenomen, ja sama kwiatki miałam w tym miejscu niejednokrotnie, co prawda zdarzyło się to na łące a nie w kościele, jednak niech to nie przysłoni ci sensu. Struktura kobiecych piersi jest przez niektórych nawet porównywana do flakonika stąd dziwić cię nie powinno, że znajdowały się tam kwiatki.
Streszczenia książek
Tagi: